Справжні гриби Українських Карпат

 

Pinus cembra. Останній прихисток карпатських "кедрів"
    Сосна кедрова європейська (Pinus cembra) – вид, занесений до Червоної книги України (природоохоронний статус "вразливий"). Це надзвичайно красиве дерево із неперевершеною структурою деревини, яке збереглось ще у важкодоступних місцинах Карпат.

Горгани, Долинський район, 04.11.2011 Горгани, Надвірнянський район, 22.05.2011
Горгани, Долинський район, 14.06.2008 Горгани, Надвірнянський район, 16.06.2010

 

Одна з причин зменшення ареалу – винищення через високу цінність. Будинки побудовані з кедрової сосни відзначаються оздоровлюючим ефектом через дезинфекцію повітря у приміщенні. Широко використовували деревину карпатського кедра при виробництві музичних інструментів, меблів, предметів побуту, оскільки факт залишається фактом – має відмінні резонансні властивості, комахи у таких скринях, комодах, шафах не заводяться, молоко у посуді не скисає та набуває приємного смаку, та і інші напої ніби як набувають живильної сили, подовжують життя людини. Що після такого залишається робити винуватцю торжества? Тікати високо на крутосхили подалі від людей, звідки доставляти дерево – собі дорожче. Там і знайшли останній прихисток…

 

Горгани, Долинський район, 14.06.2008

 

Інтенсивні вирубки почалися ще у XVI – XVII століттях. Площа кедрово-смерекових лісів у корінному рослинному покриві Карпат складала не менше 15-20 тис. га. Кедр був знищений у результаті суцільних та вибіркових рубок і у сучасному лісовому покриві ці ліси займають не більше 2-3 тис. га. На решті території ареалу його можна зустріти лише як одиничну домішку (2-3 % покриття) чистих смерекових лісів.

   Як би там не було, але намагання відновити колишню велич карпатських лісів є. Для opraнi­зацiї штучних насiннєвих дiлянок i штучного вирощу­вання сосни кедрової європейської, її прище­плюють на cосні звичайнiй (останнє Фото). Що дає цікаві результати – почи­наючи з третього року пicля прищеплення, щорiчний прирiст у висоту перевищує 0,3 м i досягає 0,5 м.

     Горгани, Рожнятівський район, 04.08.2009.

              Прищепу зробили у 1971 році

 

 

 

З використанням матеріалів:

  • Бобров Р. Кедр – хлебное дерево / Наука и жизнь. – №7, 1986. – С. 33-36. 
  • Стойко С. М. і ін. Охорона природи Українських Карпат та прилеглих територій, 1980.


Обновлен 28 дек 2018. Создан 06 мая 2018  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником