Справжні гриби Українських Карпат

Форми карпатських шпилькових за забарвленням нездерев*янілих шишок
     Форма ялини європейської (Рісеа abies) з червоними нездерев*янілими жіночими шишками (Фото 1-3). Ще є із зеленими (Пурніке, 1877). Червоношишкова форма фiлогенетично молодша, оскільки вичленувалась вiд зеленошишкової у зв'язку з похолоданням у плейстоценi (Панін, 1962). Чим вони різняться крім кольору шишок? У Карпатах червоношишкова домінує у бiльш суворих умовах – у високогiрних лісах, тоді як зеленошишкова найчастiше зустрiчається у передгiр'ях. Ці дві форми ялини є спадковими - якщо вже висіяли насіння червоношишкової на рівнині чи у південних частинах алеалу, зеленошишковою вона не стане. Деревина зеленошишкової ялини прямошарова, м'яка, легко колеться, а у червоношишкової косошарова, тверда i погано колеться. Певно, є ще щось відмінне, як то стійкість до шкідників, механічних пошкоджень чи таке інше.

     А це (Фото 4, 5) червоношишкова форма сосни кедрової європейської (Pinus cembra). Є і зеленошишкова, але такої ще не зустрічав, добавлю, як знайду... За даними Й. Панца (1809) сосна кедрова із зеленими молодими шишками має деревину більш світлих відтінків і кращу якість горішків, ніж із червоними. Наразі, в Українських Карпатах домінує червоношишкова.

      У сосни гірської (Pinus mugo) не вирізняють форм за кольором шишок. У неї вони спочатку червоні (Фото 6), пізніше - зелені (Фото 7). Чоловічі пилкові шишечки у різних дерев можуть відрізнятися забарвленням. Вони бувають рожеві, зеленувато-жовті і фіолетові. Обновлен 20 июн 2018. Создан 10 мая 2018  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником