Справжні гриби Українських Карпат

Мінливість Boletus edulis у Карпатах
    Білий гриб морфологічно дуже варіабельний вид. Існують розбіжності серед спеціалістів щодо видів, форм, назв білого гриба, а серед не спеціалістів - повний хаос. Відомий в Україні міколог, професор В. Гелюта притримується думки, що рід Boletus s.str. об'єднує такі види: Boletus aereus, B. edulis,  B. pinophilus, B. reticulatus, B. ferrugineus, B. subtomentosus. Хоча B. subtomentosus та B. ferrugineus він не розглядає, як білі гриби. Тому, все ніби дуже просто - лише чотири види білого гриба. Погляди шановного п. Василя Гелюти грунтуються передусім на сучасних молекулярних дослідженнях, тому не довіряти йому не має сенсу.    

     У внутрішній частині Сколівських Бескидів, де збираю гриби з чотирьох видів білого гриба зустрічаєтлся лише один (B. edulis), іншим трьом засуворі умови. І навіть ці едуліси за зовнішнім виглядом, часом, суттєво між собою різняться. Чому таке відбувається? 

    У Карпатах B. edulis утворює симбіотичні зв'язки із буком, ліщиною, березою, смерекою, ялицею, можливо - із ільмом та кедровою сосною. Крім морфологічної мінливості, що виникає через *прив'язаність* до певних дерев, існують ще такі чинники мінливості як погода, сезон, генетика (у Гомо сапієнс, наприклад, лише дві статі, які розрізняються морфологічно, і це кодується лише однією парою хромосом, тоді як у грибів, як запевняє В. Гелюта, може бути не дві, а 4 статі, 8 і навіть 16. Отже, маємо купу статевих варіантів, які можуть відрізнятися морфологічно). Якщо всі варіанти мінливостей перемножити, матимемо тисячі варіантів того, який буде мати вигляд білий гриб.    

   Так, з року в рік на одному з грибовиськ у Карпатах у буково-ялицево-смерековому лісі на ділянці десь 5х5, де переважає бук, родяться едуліси, що мають довгу циліндричну ніжку, яка сидить глибоко у шарі підстилки і виразно дзвіноподібну в молодому віці шапинку (Фото 1, 2). У зрілих грибів вона розкривається (Фото 3-5). І така ділянка єдина у своєму роді, навкруги ростуть *нормальні* бочкоподібні едуліси. Або на іншому грибовиську у смерековому лісі постійно родяться гриби із плоскими шляпками з гострими краями та приплюснутими ніжками (Фото 6).  Або, часом, у смереках, крім традиційних смерекових білих грибів, із коричневими, різних відтінків шляпками, трапляються лимонно-жовті (B. edulis var. venturii) із бронзово-жовтими і грязно-коричнево-жовтими шляпками (Фото 7, 8). Чим детермінований такі варіанти - то знає лише Бог.

       І не так, виявляється, все просто із тим білим грибом, навіть одного виду...Обновлен 03 июл 2018. Создан 16 мая 2018  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником