Справжні гриби Українських Карпат

 

Мінливість Boletus edulis у Карпатах
    За даними молекулярно-фенологічних досліджень на території Європи поширині чотири види білого гриба роду Boletus s.str.: B. aereus, B. edulis, B. pinophilus, B. reticulatus (Beugelsdijk et al., 2008; Dentinger et al., 2010).

  У внутрішній частині Сколівських Бескидів, де збираю гриби з чотирьох видів білого гриба зустрічаєтлся лише один (B. edulis). Гриби цього виду за зовнішнім виглядом суттєво між собою різняться. Причиною цього є низка факторів:

  У Карпатах B. edulis утворює симбіотичні зв'язки із буком, ліщиною, березою, смерекою, ялицею. І відповідно можуть утворюються певні його морфологічні форми. Крім мінливості, що виникає через "прив'язаність" до певних дерев, існують ще такі чинники мінливості як погода, сезон, генетика.

 Генетика грибів - особливо складне питання. У Гомо сапієнс, наприклад, лише дві статі, які розрізняються морфологічно, і це кодується лише однією парою хромосом, тоді як у грибів може бути не дві, а 4, 8 і навіть 16 статей. Отже, маємо купу статевих варіантів, які можуть відрізнятися морфологічно. Так, з року в рік на одному з грибовиськ у Карпатах родяться едуліси, що мають довгу циліндричну ніжку, яка сидить глибоко у шарі підстилки і виразно дзвіноподібну в молодому віці шляпку. У зрілих грибів вона розкривається (Фото 1, 2).

Молоді білі гриби. Сколівські Бескиди, Долинський район, 10.10.2015  Молоді гриби мають дзвіноподібні шапки, а у старших хоча і розкривається, але форма колокола вгадується. Сколівські Бескиди, Долинський район, 14.09.2013

 

   На іншому грибовиську у смерековому лісі родяться гриби із плоскими шляпками з гострими краями та приплюснутими ніжками (Фото 3). 

10.10.2015. Сколівські Бескиди, Долинський район


    Або, часом, у смереках, крім традиційних смерекових білих грибів, із коричневими, різних відтінків шляпками, трапляються лимонно-жовті (B. edulis var. venturii) із бронзово-жовтими і грязно-коричнево-жовтими шляпками (Фото 4, 5). Вважається, що ця форма Boletus edulis відрізняється від інших не лише морфологічно, а крім того плодоношення її відбувається переважно у літній період (В. Гелюта, усне повідомлення). 

01.09.2012. Сколівські Бескиди, Долинський район. Не зважаючм на розмір, це вже зрілий гриб. У молодих шапка яскраво бронзова, а у грибів такого віку - грязно-коричнево-жовта 

 

  Пару слів про мінливість за різних погодних умов. Коли температура із різкими стрибками, то попадають гриби найрізноманітніших кольорів і відтінків шляпок. На Фото 6 гриби, які виросли за різких стрибків добової температури - вдень 15-20, вночі 10-12, а вже за добу +30 вдень і до 2-5 градусів вночі.

   

Гриби з одного схилу у смереково-ялицевому лісі.

05.07.2018, Сколівські Бескиди, Долинський район

 

   Отже, якщо всі варіанти мінливостей ("прив'язаності" до виду дерева, сезонні, погодні, генетичні) перемножити, матимемо тисячі варіантів того, який буде мати вигляд білий гриб.    Обновлен 27 дек 2018. Создан 16 мая 2018  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником